Książki o projektowaniu mody, które warto zdobyć

Tworzenie nowych rzeczy to długi i żmudny proces, który wymaga dużej kreatywności. Ta szczególnie przydaje się podczas projektowania elementów garderoby. Jednak sam talent artystyczny nie wystarczy do stworzenia estetycznej i użytkowej mody. Do tego potrzebne są także odpowiednie umiejętności. W jaki sposób można się ich nauczyć? Jedną z możliwości jest lektura literatury. Poniżej zostały wymienione i opisane trzy ważne pozycje, z którymi warto się zapoznać.

Podstawy projektowania odzieży (E. Fałkowska-Rękawek)

Podręcznik ten wydany został przez wydawnictwo WSiP. Liczy aż 160 stron. Pośród nich znaleźć można te wyjaśniające podstawy rysunku technicznego odzieży, rysunku odręcznego czy elementów plastyki w odzieżownictwie. W tej książce nie zabrakło także poruszenia kwestii dotyczących dostosowywania form i barw do typu urody i wieku modela. Osoby spragnione wiedzy, które sięgną po tę lekturę, mogą także liczyć na solidny przegląd historycznych form odzieży. ,,Podstawy projektowania odzieży” zawiera także niezwykle przydatne przykłady. Dzięki nim można utrwalić zdobytą już wiedzę na temat projektowania. Podręcznik w szczególności przydatny będzie dla uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych, którzy szkolą się w takich zawodach jak technik technologii odzieży czy krawiec. Książka ułatwia naukę przedmiotu podstawy projektowania i przygotowuje uczniów do zdania egzaminu państwowego.

Moda. Projektowanie. (Jones Sue Jenkyn)

Lektura ,,Moda. Projektowanie” autorstwa Jones Sue Jenkyn to obowiązkowa pozycja na półce każdego, kto marzy o projektowaniu odzieży. W oryginalnej wersji książka napisana została w języku angielskim. Jednak wydanie III z 2012 rok zostało przetłumaczone na język polski, dzięki czemu może posłużyć większej liczbie czytelników. Ta pozycja literacka wydawnictwa Arkady posiada 272 strony w miękkiej oprawie. Uczy interpretowania założeń projektu, tworzenia kolekcji a także doboru tkanin. Dzięki niej można poznać również niezwykle przydatne techniki kroju, mierzenia i szycia.  Nie zostały w niej pominięte także tak ważne kwestie jak podstawy marketingu i ekonomii mody. Książka zawiera przyciągającą wzrok, kolorową okładkę. Dostępna jest w bardzo korzystnej cenie. Warto zatem mieć ją w swojej kolekcji.

Podręcznik ilustrowania mody

Każde projektowanie zaczyna się na kartce papieru lub w programie komputerowym od ilustrowania. Nie zależnie czy projektujemy workery damskie, czy jakiekolwiek inne kracje. Zatem, aby móc tworzyć innowatorską odzież należy doskonale opanować tę technikę. ,, Podręcznik ilustrowania mody” może w tym pomóc. Autorka (Maite Lafuente) uczy, jak wykonywać szkic ludzkiej sylwetki. W tej książce skupia się przede wszystkim na omówieniu najtrudniejszych partii ciała, takich jak dłonie czy stopy. Wtajemnicza swoich czytelników także w to, w jaki sposób uwzględnić na rysunku światło czy poszczególne detale istotne w modzie. Co ważne, z tej lektury dowiedzieć się można jak sporządzać ilustracje różnymi metodami. Zalicza się do nich akwarele, pastele oraz ołówek. Książka w formacie 240 x 280 mm w miękkiej oprawie wydana została w 2009 roku.

Recommended Articles