Podręczniki online czy papierowe. Co wybierają nauczyciele?

Nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie “Podręczniki online czy papierowe. Co wybierają nauczyciele?”, bo chyba każdy nauczyciel patrzy na te kwestie inaczej. Dla niektórych nauczycieli podręcznik online to brak konieczności zapłacenia za podręcznik w formie książkowej, który rzecz jasna musi swoje kosztować, bo to wiele zadrukowanych stron i na dokładkę jakaś interesująca okładka. Kwestia finansowa jest w tym wszystkim bardzo ważną, ale nie każdy podręcznik online jest dostatecznie dobrym, jeśli chodzi o samą jakość definicji. Mogą być one napisane tym naukowym słownictwem, które nie dla każdego ucznia jest tym zrozumiałym i w tym tkwi problem wielu podręczników, czyli nie tylko tych tańszych.

Czy kwestie powiązane z cena są bardzo ważne?

Podręcznik online dla wielu rodziców może być tym finansowym wybawieniem, bo taka opcja, czyli ebook pobrany na laptop lub na tablet może być też i tym kilkanaście razy tańszym od podręcznika w formie książkowej. Wiele znaczy też i to, że wydawcy wydają podręczniki w dwóch wersjach, czyli w tej papierowej i w elektronicznej. Ta druga jest i taką samą i tańszą, choć problem może tkwić też i w tym, że urządzenie mobilne rozładuje się podczas trwania danej lekcji. Pewna część nauczycieli też źle postrzega te wersje podręczników ze względu na to, że urządzenia mobilne używane są też do kontaktu z kolegami i koleżankami, czyli dziecko zamiast uczyć się będzie kontaktować się ze znajomymi, po to by się umówić na zabawę po lekcjach. Natomiast za pomocą podręcznika w formie książkowej nikt się nie umówi na zabawę po lekcjach i w tym tkwi pewnego rodzaju plus. Postrzeganie tych zagadnień zależy także od wieku nauczyciela, bo młodsi nauczyciele częściej dostrzegają zalety elektroniki, a starsi preferują naukę za pomocą książek, choćby ze względu na to, że wielu starszych dobrych podręczników nie ma w formie elektronicznej.

Kluczowa zaleta elektroniki.

Tablet ma znaczną pojemność, czyli w jego przypadku można wgrać bardzo wiele elektronicznych podręczników i nosić jeden lekki tablet zamiast całej masy podręczników w plecaku. Ta zaleta wydaje się być ważną dla nauczycieli młodych, bo zamiast całej masy książek dzieciaki mają w plecaku tylko mały laptop lub tablet. Natomiast nauczyciele w pewnym wieku widzą więcej wad tego typu elektronicznych gadżetów, czyli sporo mówią o tym, że plecaki są lżejsze, ale też wspominają o tym, że nieustanne zerkanie w ekran psuje wzrok. dlatego podejście do tych kwestii jeszcze przez jakiś czas będzie dość zróżnicowane, bo każdy musi się przekonać do zalet nowoczesnej technologii.

Recommended Articles